Prince Double H

King of albanian Rap

Biografia - Prince Double H

Prince Double H (Hysen Hyseni) është një këngëtar i njohur. Ai njihet edhe me emrat apo  nofkat Prince Drenica aka Baba Hys aka Einsteini Shqiptar aka Princ  Alltani aka Baba i Xhihadit aka Sadullah aka Princi i Shqiptaris.  

Princi është nip i bashkluftëtarve të Azem Bejtes të Kaqakve “Sejdi  dhe Sadri Tërrnavcit” dhe është i lindur në Mitrovicën e Isa Boletinit  ku kaloj femijerin deri ne moshën 13 vjeqare në Mitrovicë dhe në  Drenicën legjendare, ku nga djepi u rrit me këngë trimni nga dervish  shaqa e tjer rapsod shqiptar.


Nga tregimet per Tahir Mehen, Ahmet Delin, Isa Boletinin, Azem  Bejten, Qorr Ilazin, Qorr Istrefin, Dan Derocin, Selman Kadrin, Kamer  Loshin, Bec Sinanin e tjer trima shqiptar dhe përjetimet e tij  personalisht Prince Double H u formua ne nje personalitet te cilin ne  femijri nuk mund ta thyen as perjetimet e kqija ne ditet serbosllave ne  Kosove as asgje tjeter. Pas burgosjes se babait ti nga regjimi pismilet  serbosllav ne at kohe Prince Double H e kuptoj qe Shqiptari ka lind te  sakrifikoj jeten dhe te gjithat per atdheun e vet per token e shenjet te  Kosoves dhe Shqiptaris.  

Princi udhton për ne Gjermani me Kosove dhe Shqiptari ne zemer i  kryn tana shkollat qe mun mi kry njeri ne Gjermani me sukses dhe  dallohet si nxenes ma i zgjuhet ne te gjitha lendet dhe studion Ekonomin  (më von Juridiken) të cilen e perfundon me sukses. I inspiruar prej  albumit te Piratve « Gjenerationi i fundosur 1 » dhe me vonë «  Gjeneracioni i fundsour 2 » filloj Hysi te ndegjoj musik rap shqip. Me  vonë fillon te shkruaj shum rap ne gjuhën gjermane, me von e shkruan ni  text shqip edhe I flashirat spontan ni festival shkollor te gjith  gjermant, ku e merr qmimin Mr. Rapper 2003.


Princi vet i befasuar prej talentit te vet fillon te shkruan rap ne  gjuhen shqipe dhe ne vitin 2004 ja fillon te bej tracks dhe sdin te  ngopet nga repi vet. Prince Double H formon më von disa shok te vet  drenicak grupin “DrenicaZ LyricaL SouljahZ” kush osht antar deri ne  vdekje, por edhe punon si soloartist.


Që nga demo “Kush don beef” Princi nuk osht faqe e pashkruar. Princi  rapovat ne gjuhen shqipe po edhe ne gjuhen gjermane, rapovat ne qdo  stil te zhanrit te hip hopit. Rapi tij perfshin prej Harcorerap deri ne  Deeprap. Princi ka ardh ta shpetoj rapin shqiptar.  Që nga fillimi i  karrieres tij ne rapin shqiptar Princi eshte I dalluar nga reperat tjer  shqiptar. Princi eshte dhe mbet besnik i vetvetës dhe mban qendrimin e  tij sikurse i ka hije burrave te vertet.  

Princi e merr rapin sikur nje hobby te tij dhe nuk er percjell  qellimin te bej fam apo para me muzik, por kthehet gjithmon ne sken  saher qe kann nevoj shqiptaria per ta mbrojt ate. Kshtu qe ne pauzen e  madhe te cilen e ben princi ne kohen 2005 deri me 2010 princi e vren qe  prifti Don Anton Kqira i ofendon shqiptaret si „qej dhe bisht“ dhe  ankohet pse Milloshevici nuk i masakroj 1.900.000 shqiptar te cilet i  takojn fes islame ne kosove sikurse qe i ka masakruar muslimant ne  bosnje.  Ndersa as qeveria kosovare as bashksia islame apo ndonje   istitut nuk ndermerr hapa kunder Don Anton Kqires,  Princi ja kushton   Anton Kqires nje diss me titullin „Xhihadi jem“ ne te cilin e mbron   shqiptarin dhe fejen e tij. Kjo kenge behet ti sikurse ne rinin dhe te   moshuarit shqiptar dhe eshte dissi i vetem i cili i bashkon te gjith   fansat e qdo reperi pamarrparasysh se cilit reper ja mbajt krahin.    Xhihadi jem behet hymn ne shoqrin shqiptare dhe eshte kenga e cila hyn   ne historin e rapit shqiptar.


Por me kete nuk mbaron historia e „Xhihadit te Princit“. Fakti qe  kjo kenge beri aq boom dhe i bashkoj te gjith fansat anemban e vrejten  edhe artistet tjer shqiptar, qe nga kjo dite filluan te inspirohen nga  Princi edhe me shum se me heret dhe filluan te kapen ksaj rruge te rapit  siq e ben Princi.


Nderkoh islamofobet shqiptart ne trojet shqiptare startojn nje  kampanje te egert kunder islamit dhe mundohen ta luftojn qdo gje qe ka  lidhje me islam. Kshtu qe Princi jau kushton „Xhihadi jem 2“ disa prej  ketyre islamofobve dhe ben nje hap te madh ne Historin e repit dhe  shoqris shqiptare.


Pas disa kohe publikohet „Xhihadi jem 3“ i cili pa dyshim u be dissi  me i fort ne hisotrin e repit shqiptar ndoshta dhe ne rapit ne tere  boten. Ky diss do te kujtohet me qindra dhe mijra vite pas egzistences  ton. Xhihadi jem 3 nuk eshte thjesht nje kenge apo nje diss, Xhihadi jem  3 eshte histori e shkruar dhe me aq shum informacione dhe “punchlines”,  qe nga kjo dite mbet e paarritur. Ne vitin 2014 Princi e publikon dhe  pjesen e 4 te “Xhihadi jem” ne te cilen i perpunon te gjith islamofobet  te cilet aktualisht e luftojn islamin ne shoqrin shqiptare.
Shqiptaria e pret padurim Xhihadi jem 5 I cili siq duket do te publikohet ne vitin 2016.


Prince Double H legjenda e gjall e repit shqiptar, njeri ma i qartun  ne kry kur behet fjala per me i ru traditat dhe krenarin shqiptare.  Prince Double H njeri ma i smut ne kry kur bohet fjala per gangsterizem  dhe burrni. Prince Double H njeri ma i sakt e i drejt nese je mik i  vertet. Prince Double H njeri ma i poshter ne bot per ty nese je armiku i  ti.


Prince Double H ky emer qe deri ne kontinentet e tjera te botes jau  shtin friken armiqve ti. Prince Double H shkaku qe armiqt nuk guxojn me   vizitu vendlindjen e vet pa security. Prince Double H legjenda e gjall e   repit shqiptar. Qdo fjal me shum eshte e tepert. Veq ni Prince e ka   lind nana.

!